„Reporter” to symulacja negocjacji pomiędzy sześcioma stronami.
Fabułą symulacji jest zdobywanie nagrody Pulitzera w atmosferze szalonych lat trzydziestych ubiegłego wieku.
Pozwala pokazać i wyjaśnić wiele zjawisk zachodzących wtedy, gdy wiele stron próbuje osiągnąć wykluczające się cele.
Działania altruistyczne nie powinny być podejmowane w tej symulacji ponieważ jej celem jest praca z sytuacjami, w których altruizm nie występuje. Dlatego prowadzący symulację zachęca Uczestników do zachowań konkurencyjnych, tłumacząc, że postępując zgodnie z zasadami gry, nauczą się więcej.
Dlaczego właśnie tak? Tłumaczy to Grzegorz Nawara, Autor symulacji, Mistrz Gry i Twórca wielu nietuzinkowych narzędzi hybrydowych służących zdobywaniu umiejętności w sposób oparty na doświadczaniu.
„Najbardziej rozpowszechniony obecnie model opisu i nauczania negocjacji opiera się na podejściu wypracowanym w ramach Program on Negotiation at Harvard Law School. Nie umniejszając znaczenia tego podejścia i traktując je jako solidną podstawę, zadałem sobie pytanie o zakres stosowalności.
Model harwardzki działa bardzo dobrze w przypadku negocjacji, w których obie strony dysponują podobną siłą, przestrzegają szeregu wspólnych norm społecznych oraz nie uczestniczą w grze o sumie zerowej. Model harwardzki nie sprawdza się, gdy przynajmniej jedno z tych założeń nie jest spełnione. Takie negocjacje będę nazywał negocjacjami twardymi. Przykładami twardych negocjacji są staranie się w banku o kredyt, windykacja należności, żądanie obniżenia ceny dostawcy przez dział zakupów giganta rynkowego, zamawianie oprogramowania.
W świecie idealnym obie strony dysponują pełną wiedzą o dostępnych możliwościach i zależnościach oraz działają w sposób pozbawiony emocji i racjonalny. W świecie rzeczywistym nawet niewielka dawka emocji wystarczy, żeby cel negocjacyjny został zmieniony. W świecie rzeczywistym często nasz partner/przeciwnik negocjacyjny jest najważniejszym źródłem wiedzy o istotnych ograniczeniach negocjowanego rozwiązania.
Proszę pomyśleć choćby o tym, jak często podpisujemy umowy bez ich czytania. Twarde negocjacje występują częściej, niż się nam wydaje. Bardzo często okłamujemy siebie, myśląc że „nie mamy wyboru” i musimy coś utracić. Dzięki ćwiczeniu twardych negocjacji możemy to zmienić”.
Wszystkich zainteresowanych warsztatami z wykorzystaniem symulacji „Reporter”, zapraszam do kontaktu.