Spółdzielczość socjalna

kwadratW okresie od 31.12.2013 do 30.11.2015 na terenie całej Polski, a konkretnie na terenie 200 powiatów zrealizowany został projekt pod tytułem „System wzmacniania potencjału i kompetencji sektora spółdzielczości socjalnej oraz stworzenie sieci współpracy z instytucjami rynku pracy oraz pomocy i integracji”.

Długi, a przez to mało czytelny tytuł skrócony został do wdzięcznej nazwy „W sieci dobrych połączeń”, zdecydowanie bardziej odpowiadającej rzeczywistości szkoleniowej, która była jednym z filarów realizowanego projektu.

Przez dwa lata współrealizowałam ten projekt, jako trener prowadząc warsztaty w parach trenerskich. PostanowiłamPrzedsiebiorstwa spoleczne2 napisać o nim, ponieważ spełnia wszystkie kryteria, które sobie założyłam we wstępie do tej podstrony. Pierwsze dwa są oczywiste, natomiast kwestia zbierania doświadczeń, inspiracji, zdobywania nowej wiedzy nie tylko merytorycznej z zakresu ekonomii społecznej, ale też na temat Polski powiatowej, skłoniły mnie do dokonania tego wpisu.

Ten projekt to tony moich przemyśleń, refleksji, wniosków, a nawet rozterek, które czasem mi towarzyszyły. Chcę podkreślić, że w żadnym innym dotąd realizowanym projekcie nie miałam możliwości doświadczyć takich różnorodności nie tylko wśród ludzi (także wśród towarzyszących mi podczas szkoleń trenerów), ale także wśród organizacji i samorządów, jako instytucji jak również środowisk.

Wiem już z całą pewnością, że zaangażowanych, otwartych, działających i pomagających innym ludzi jest w Polsce mnóstwo, to nie są tylko pojedynczy bohaterowie pokazywani w telewizji. To całe rzesze, przez swoją działalność niezwykłych ludzi, a przy tym gościnnych i ciepłych.

Oczywiście jest też druga strona medalu, ale nie chcę dołączać się do malkontenckich dywagacji na temat potępienia godnych postaw niektórych ludzi. Akurat taka różnorodność towarzyszy nam od zawsze i pewnie zawsze tak będzie. Jednak moja nadzieja na „lepszy świat”,  zasadza się na chęci naśladowania tych „dobrych”, co osobiście widziałam przemierzając Polskę i na modelowaniu konstruktywnych działań.

Wiem też, że jest jeszcze mnóstwo pracy w „budowaniu sieci dobrych połączeń”, obyśmy się tylko nie poddawali zakusom dzielenia nas na różne opcje i obozy w złym tego określenia znaczeniu. Faktem jest, że to różnica tworzy informację, toteż dzięki swej różnorodności realizujemy najbardziej wartościowe inicjatywy.

Projekt zakończył się niedawno, dlatego wciąż przychodzą mi do głowy nowe myśli i refleksje, zatem z pewnością jeszcze wrócę do tego wpisu, aby coś zmienić lub uzuełnić.

Problem, cele projektu, partnerzy, odbiorcy, efekty, działania doskonale opisano na stronie http://www.ekonomiaspoleczna.pl/x/1530283?projekt=1530283 na którą wszystkich zainteresowanych szczegółami zapraszam.