III Konferencja Psychologii Pozytywnej

dav

Nauka o szczęściu i dobrym życiu, nauka o zdrowiu i istnieniu wolnym od niszczącego stresu, nauka o tym jak wywoływać pozytywne emocje oraz jak wzmacniać talenty i zalety człowieka, wreszcie nauka o tym, że dbanie o regularne przeżywanie pozytywnych emocji nie tylko czyni życie przyjemniejszym, lecz realnie je wydłuża i na wiele lat zapewnia zdrowie.

To nie bajka 🙂 to Psychologia Pozytywna!

Psychologia Pozytywna to nurt nauki, dziedzina psychologii, którą jako pierwszy wyodrębnił Martin Seligman w 1998 roku i który stwierdził, że „Dobre życie polega na codziennym wykorzystywaniu swoich zalet w celu uzyskania prawdziwego szczęścia i wielkiego zadowolenia.”

Właśnie zakończyła się trzydniowa III Konferencja Psychologii Pozytywnej w Warszawie, w której miałam przyjemność uczestniczyć. Konferencja zorganizowana została pod hasłem:

„20 lat psychologii pozytywnej –  Co udało się zbudować przez ostatnie dwie dekady?”

Celem konferencji  było propagowanie idei psychologii pozytywnej w nauce i praktyce.

Wśród wielu wyjątkowych, ciekawych i inspirujących wystąpień polskich ekspertów i naukowców, miały też miejsce prelekcje Gości specjalnych, którymi byli: Barbara Fredrickson z North Carolina University, światowy ekspert z dziedziny pozytywnych emocji oraz rozwijania pozytywności, autorka teorii budowania i poszerzania zasobów (broaden-and-built theory), za którą otrzymała nagrodę Tempelton Prize in Positive Psychology oraz Joar Vittersø z Universytetu w Tromsø, wybitny badacz dobrostanu psychicznego oraz wyznaczników dobrego życia.

To była niezwykle obfita i pozytywna!!!, intelektualna uczta, po której moje myślenie o szczęściu i dobrym życiu, nabrało zupełnie innego kształtu.

Serdecznie polecam lekturę Psychologii Pozytywnej wszystkim, zarówno tym z poczuciem małego szczęścia w życiu, jak i tym, którzy czują się jak wybrańcy losu opływając w subiektywnym poczuciu permanentnego szczęścia! 😉